Въпреки, че процедурата лазерна епилация съществува от 90-те години, днес тя е по-популярна от всякога. И не е изненадващо защо. Лазерната епилация е ефективен и безопасен начин да се отървете от нежеланото окосмяване по лицето и тялото, което на практика не изисква поддръжка.
Преди първото си посещение в салона за лазерна епилация, имайте предвид, че не всички лазери са създадени еднакви. Има три различни вида: диод, александрит и Nd:YAG.
Диодният лазер е един от най-висококачествените методи и уреди за лазерна епилация. Той има пневматична глава, която засмуква кожата заедно с космения фоликул, за да таргетира всеки косъм по-ефективно.
Александритът е добър вариант за тези с по-тъмни тонове на кожата. Ако имате по-тъмна кожа, рискувате да получите следвъзпалителна хиперпигментация при третиране с други видове лазер.
Но лазерът тип александрит е безопасен, защото осигурява топлината, необходима за унищожаването на космения фоликул, но поради факта, че се използва кристал александрит, дължина на вълната на светлинния лъч е по-малко вероятно да причини хиперпигментация след третиране с този апарат.
Nd:YAG лазерът не генерира много топлина, така че е добър за малки зони като брадичката и горната устна. Този метод обаче отнема повече време за постигане на резултати и те не винаги са дълготрайни.
Лазаерна епилация – какво представлява?
За разлика от други методи за обезкосмяване като кола маска, бръснене, епилатор или шугъринг, лазерната епилация е специализирана процедура, която съдейства за трайното премахване на нежеланото окосмяване.
Освен това, ако се използват правилните лазери и предпазни мерки, лазерната епилация също причинява по-малко нараняване на кожата.
Лазерът е насочен към пигмента, светлинната енергия се преобразува в топлина и след това тази топлина уврежда допълнително фоликулите, които са гнездата на космите, а също и околните клетки.
Тези клетки живеят много близо до пигментните клетки в космите, а третирането им с лазер кара косъмът да падне, без да пораства повече.
Тъй като лазерът таргетира пигмент, най-добри резултати се наблюдават при хора със светла кожа и тъмни косми.
Хората с много светли косми най-вероятно няма да видят драматичен ефект, ако такъв въобще има, защото лазерът таргетира тъмен пигмент, а такъв няма при светлите косми.
Лазерна епилация – кои са най-популярните зони за третиране?
Бикини зоната, подмишниците и долната част на краката са най-популярните зони за лазерна епилация, предпочитани от жените.
Мъжете, които съставляват 35% потребителите на процедури по лазерна епилация в световен мащаб, най-често търсят професионалистите за премахване на окосмяването от гърба, гърдите и интимната зона.
Лазерна епилация – боли ли?
Някои хора намират лазерната епилация не са болезнен процес, но такъв, който определено създава дискомфорт. Но в по-голямата си част усещането е поносимо.
Всичко е много индивидуално и зависи от индивидуалният праг на болка и търпимост. Някои хора сравняват усещането със статично електричество, но усещането все пак варира от човек на човек.
Много хора твърдят, че усещането е неприятно само при първите няколко процедури, а с времето при посещения за поддръжка, процедурите стават все по-поносими. Обезболяващ крем може да се нанесе 20 минути преди процедурата при хора, които са с по-нисък праг на болката.
Лазерна епилация – какво е нужно да се направи преди процедура?
Много е важно да се избягва слънчева светлина и автобронзант. Ако сте на лечение с антибиотици, не забравяйте да изчакате поне пет дни след като приключи лечението.
Преди процедура е нужно зоната, която ще се третира, да бъде обръсната, за да може лазерът да се насочи директно към корена на косъма, а не към косъма по цялата му дължина.
Ако процедурата ще се прави на части от лицето е нужно да пропуснете грима, или старателно да го отстраните преди самата процедура.
Лазерна епилация – какво се прави след процедура?
Специалистите съветват всеки, които се подлага на процедура за лазерна епилация, да обработва третираната зона като след слънчево изгаряне.
Това означава, че за няколко дни е нужно да не взимате горещи душове или вани и редовно да нанасяте успокояващ и хидратиращ кожата продукт, като например гел с алое вера.
Избягвайте директна слънчева светлина, за да не настъпи следвъзпалителна пигментация и пропуснете употребата на ретиноиди или алфа хидрокси киселини. Ако ви предстои лятна ваканция с ходене на плаж, най-добре е да отложите процедурите по лазерна епилация за друг сезон.
Между сесиите с лазер е препоръчително да не се обезкосмявате посредством кола маска или с епилатор. Препоръчителният метод за обезкосмяване е със самобръсначка. Задължително е редовното нанасяне на слънцезащитни продукти с поне SPF 30.
Коментари